Zwiększony poziom wilgoci to cecha typowa dla każdej łazienki. W tym pomieszczeniu kwestia poprawnie działającej wentylacji to nie tylko aspekt związany z komfortem, ale również zdrowiem domowników. Codziennie kąpiele powodują, że para wodna unosi się i osadza na meblach oraz ścianach. W skrajnych przypadkach efekt ten jest widoczny gołym okiem – wtedy też jest to znak, że czas zadbać o system odprowadzania wilgoci i wymiany powietrza.
Spis treści:
Po co jest wentylacja w łazienkach?
Wentylacja w łazience jest elementem obowiązkowym. Prawidłowo działający system odpowiada za efektywne odprowadzanie wilgoci z pomieszczenia oraz właściwą cyrkulację powietrza. Mechanizm ten jest kluczowy nie tylko z uwagi na komfort przebywania we wnętrzu, ale również w kwestii zdrowia. Skutki wadliwego działania mogą być bardzo niebezpieczne, szczególnie dla alergików. Osadzająca się para wodna, która gromadzi się na wszystkim w otoczeniu, może być powodem nieprzyjemnego zaduchu. Mokre środowisko to również doskonała podstawa dla powstawania grzybów i pleśni, które mogą powodować u ludzi różnego rodzaju choroby układu oddechowego. Jest to szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, których organizmy nie mają jeszcze w pełni wykształconej odporności.
Jaka kratka wentylacyjna do łazienki?
We współczesnych domach wentylacja łazienki przybiera najczęściej jedną z dwóch form. Pierwsza z nich oparta jest na działaniu wywietrznika grawitacyjnego. Sposób ten rekomendowany jest głównie dla małych pomieszczeń, gdyż w dużych przestrzeniach może okazać się niewystarczająco efektywny. Wspomniana metoda to dobrze wszystkim znana kratka wentylacyjna w łazience, która powoduje odprowadzanie wilgoci i wymianę powietrza na zasadzie różnicy temperatur. Podczas montowania takiego elementu należy pamiętać, że ażurowy wywietrznik musi być umiejscowiony jak najdalej od drzwi i stosunkowo blisko sufitu. Takie położenie jest gwarancją najlepszego działania opisywanej metody. Wentylacja łazienki o dużym metrażu wymaga zastosowania zautomatyzowanej formy. W tym przypadku kratka wzbogacona jest o dodatkowy wentylator, który potęguje efekt. Warto jednak podkreślić, że system ten jest niedopuszczalny w pomieszczeniach, w których znajduje się dostęp do gazowych urządzeń grzewczych, takich jak junkers.
Regularna wentylacja łazienki
Rozwiązaniem, które należy zastosować w każdym pokoju kąpielowym, są drzwi wyposażone w otwory wentylacyjne znajdujące się najczęściej u podstawy. Chcąc podnieść efektywność wentylacji, warto również każdorazowo po zażyciu kąpieli przewietrzyć wnętrze z pomocą uchylonych drzwi lub okna. W przypadku, kiedy łazienka nie ma dostępu nawet do niewielkiego lufcika, stosujmy inną, równie dobrą praktykę. Na czas naszej nieobecności w domu drzwi od łazienki najlepiej zostawić uchylone, a przynajmniej jeden raz w tygodniu dbajmy o generalne wietrzenie całej powierzchni naszego mieszkania. Jest to dobry sposób, który warto stosować o każdej porze roku.