Pozornie banalny temat, potrafi jednak przyprawić o ból głowy nawet najlepszych projektantów wnętrz. Bardzo często nie zwracamy uwagi na zasady układania paneli mimo tego, że wpływają one na wygląd całego pomieszczenia. Jest to zagadnienie szczególnie istotne w przypadku przestrzeni takich jak przedpokój czy korytarz. Często bowiem w pomieszczeniach tego typu podłoga jest jednym z niewielu sposobów na uatrakcyjnienie wyglądu przejścia. W niniejszym artykule krótko i zwięźle omawiamy różne układy podłogowe, zachęcamy do lektury!
Spis treści:
Panele w korytarzu – klasyczny wzór prosty
Najbardziej popularny sposób ułożenia paneli podłogowych, który spotkamy niemal w każdym domu, to klasyczny wzór prosty. Jest on łatwy do osiągnięcia, a w sklepach mamy szansę znaleźć szeroki wybór materiałów, które możemy w nim wykorzystać. Jeśli zastanawiamy się, jak układać panele w wąskim korytarzu, to ten sposób jest naszym zdaniem rozwiązaniem idealnym – wydłuża optycznie małe pomieszczenia, zapewniając tym samym pożądany efekt przestrzenności. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku również kierunek układania paneli w przedpokoju. Zamontowane w zgodzie z naturalnie padającym światłem słonecznym z okien, prezentują się najwdzięczniej.
Panele w przedpokoju – układ diagonalny
Ten sposób będzie idealny do podłogi w małym przedpokoju, szczególnie jeśli wnętrze zaprojektowano na schemacie kwadratu. W takiej sytuacji układ przekątny pozwoli na optyczne poszerzenie pomieszczenia, a jak powszechnie wiadomo, w przypadku niewielkich metraży, jest to bardzo pożądany efekt! Jest to jednocześnie nieco bardziej nowoczesny układ niż przedstawiony wyżej klasyczny. Osoby ceniące postępowe i nieoczywiste rozwiązania aranżacyjne z pewnością zwrócą na niego uwagę. Jeśli wyposażenie holu jest proste, to układ diagonalny jest też ciekawą opcją, która doda całemu wnętrzu wyrazistości.
Zasada układania paneli w jodełkę
Panele ułożone w najbardziej charakterystyczny układ na jodełkę to dobrze nam znana klasyka. Styl ten sprawdzi się naszym zdaniem najlepiej w pomieszczeniach o nieco większym metrażu, gdyż zdecydowanie przyciąga spojrzenia swoim nieoczywistym, atrakcyjnym wyglądem. Jest to także dobre rozwiązanie do pomieszczeń, w których chcemy uzyskać rustykalny lub eklektyczny efekt. Panele na korytarz, które mają być przeznaczone do wzoru w jodełkę, muszą być jednak starannie wyselekcjonowane. Nie wszystkie wzory sprawdzą się w tym przypadku jednakowo dobrze. Co do zasady, najlepiej sięgać tutaj po modele niewielkie i o formie silnie wydłużonej.
Podłoga w małym przedpokoju à la szachownica
Metoda układania paneli w szachownice jest bardzo ciekawym i klasycznym stylem. Podłoga w małym przedpokoju skomponowana w ten sposób przywodzić będzie na myśl mozaikę. Dzięki temu całe wnętrze nabierze również interesującego wyglądu i niepowtarzalnego charakteru. Zaletą tego sposobu jest też prostota montażu, szczególnie w porównaniu do wspomnianego wyżej, motywu jodełkowego. Jeśli więc nasze fundusze są ograniczone oraz zależy nam na czasie i nietuzinkowym efekcie, wybranie tego stylu będzie najlepszym pomysłem.
Bazowe zasady układania paneli
Bez względu na to, który styl ostatecznie ozdobi nasz korytarz, w każdym przypadku musimy pamiętać o tym, że kierunek układania paneli w przedpokoju jest niezwykle istotny. Musimy brać pod uwagę nie tylko kształt pomieszczenia, który często definiować będzie rodzaj montażu, ale także sposób, w jaki oświetlony jest nasz korytarz. Jeśli korzystamy z naturalnego światła zapewnianego przez okna, panele warto układać w taki sposób, aby blask padał wzdłuż nich. Dzięki temu poszczególne pasma wzoru wydawać będą się dłuższe. Co więcej, metoda ta uwydatnia również walory estetyczne drewna. Kolejną ważną kwestią jest układanie paneli przy drzwiach. To właśnie od tego miejsca warto czasami rozpocząć planowanie schematu. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, kiedy parkiet różni się w leżących tuż obok siebie pokojach.
Zdj. główne: Kari Shea/unsplash.com