Zabrudzenia na ścianach pojawiają się nie tylko w kuchni, ale również w przedpokoju, a nawet sypialni. Oczywiście najczęściej są one dziełem przypadku, choć w pokoju malucha mogą być efektem celowej ekspresji artystycznej. Bez względu na to, jaka jest historia powstania danej plamy, warto poznać skuteczne sposoby na brudne ściany. Dzięki nim szybko przywrócimy naszemu otoczeniu nieskazitelny wygląd!
Spis treści:
Brudna ściana – krok pierwszy
Zanim przystąpimy do czyszczenia zabrudzeń, upewnijmy się, że użyta do malowania farba jest odporna na zmywanie. Sytuacja jest oczywiście najbardziej sprzyjająca, gdy nasz otoczenie zdobi pigment o wysokiej trwałości i odporności na ścieranie. Wówczas mamy duże pole dla doboru sposobów usunięcia plamy. Co, jednak w przypadku, gdy nie jesteśmy pewni lub nie mamy możliwości sprawdzenia takiego aspektu? W takiej sytuacji zróbmy test pozwalający na szacunkowe określenie trwałości naszej farby. Do tego celu wybierzmy miejsce przysłonięte na przykład przez wyposażenie lub elementy dekoracyjne, takie jak obraz lub firana. Gdy uda nam się znaleźć odpowiedni fragment, wówczas wystarczy, że zwilżoną ściereczką przetrzemy kilka razy dane miejsce, a następnie pozostawimy je do całkowitego wyschnięcia. Jeśli po kilku godzinach w danym miejscu nie pojawi się żadne nieestetyczne przetarcie, wówczas możemy być prawie pewni, że nasze czyszczenie nie skończy się katastrofą.
Jak wyczyścić ścianę – różne podłoża
Przed sięgnięciem po określone środki do czyszczenia zwróćmy uwagę na jeszcze jedną rzecz. Warto bowiem podkreślić, że określone metody i produkty malarskie mogą utrudnić nam proces usuwania plam. Zdecydowanie ciężej będzie pozbyć się zabrudzenia z miejsca, w którym widoczna jest wyrazista faktura. Kolejnym elementem jest różnica w myciu ścian matowych i z połyskiem. Intuicyjnie można wskazać, że druga z wymienionych będzie prostsza do odplamiania. A czy kolory mają wpływ na to, jak wyglądać będzie nasza brudna ściana po czyszczeniu? Niestety, ale tak. Zazwyczaj ściany zabarwione ciemną farbą są nieco mniej odporne na mechaniczne ściąganie zabrudzeń.
Czyszczenie ścian – etap przygotowania podłoża
Wpływ na wybór konkretnej farby do malowania ścian mamy wyłącznie na etapie aranżacji lub ewentualnego remontu. Na szczęście istnieją różne metody pozwalające na czyszczenie nawet najbardziej uporczywych zabrudzeń, również z podłoży problematycznych i delikatnych. Najważniejszą elementem mycia powierzchni, które nie są przystosowane do intensywnego szorowania i silnych detergentów, jest proces przygotowania oraz metoda usuwania konkretnych plam. Pierwszym etapem powinno być odkurzenie całej ściany. W tym celu dobrze jest sięgnąć po odkurzacz wyposażony w końcówkę z miękką szczotką. Następnym krokiem jest usunięcie zabrudzenia. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia nieestetycznych przetarć, zdecydujmy się na umycie całej ściany. To sprawi, że ewentualne różnice nie będą tak widoczne.
Detergent czy woda – czym umyć ściany w kuchni?
Kuchnia to królestwo gotowania. Wypadki związane z zabrudzeniem ścian są tutaj wyjątkowo częste. Uniwersalną radą, która możemy zastosować do każdego pomieszczenia, ale w szczególności do kuchni, jest dobór produktu czyszczącego do rodzaju zabrudzenia. Czym umyć ściany? Jeśli plama jest tłusta, to woda z pewnością okaże się niestarczająca. Do wybawienia zanieczyszczeń na bazie oleju możemy wykorzystać płyn do naczyń. Ogromną zaletą tego typu detergentu jest to, że jest on stosunkowo delikatny, przez co ryzyko uszkodzenia farby jest nieduże. Co jednak, jeśli środek ten nie podoła zadaniu? Tu z pomocą przychodzą nam już produkty dedykowane, pośród których najbardziej popularne jest tak zwane mydło malarskie. Dostępne jest ono w większości sklepów z chemią gospodarczą.
Jak umyć ściany? ABC czyszczenia
Pamiętajmy, że bez względu na to, jakim detergentem zdecydujemy się umyć nasze ściany, róbmy to maksymalnie delikatnie i z wyczuciem. Nie zapominajmy również, że wyczyszczenie całej powierzchni, chodź znacznie bardziej czasochłonne niż odplamianie fragmentu, może uchronić nas przed nieestetycznymi efektami ubocznymi procesu. Nie ulega również wątpliwości, że w kuchni zawsze lepiej jest postawić na farby odporne na zabrudzenia. Zawczasu zadbajmy zatem o to, aby w tym wnętrzu ściany zdobił odpowiedni pigment.
Zdj. główne: Anton/unsplash.com