Ile gram ma łyżeczka

Ile gram ma łyżeczka? – podstawowe miarki kuchenne

Każdy początkujący entuzjasta gotowania prędzej czy później spotyka się z przepisem, w którym pojawiają się jednostki miary składników. Pozycje płynne najczęściej określane są w mililitrach, z kolei wszelkie pozostałe, będące np. w formie sypkiej, są wykazywane w gramach. W przypadku różnych produktów objętości, a co za tym idzie wagi, mogą być odmienne. Właśnie dlatego odpowiedź na pytanie, ile gram ma łyżka stołowa brzmi, brzmi – to zależy.

Ile gram ma łyżka mąki lub mleka?

Korzystając z łyżki jako miarki, nie zawsze jesteśmy w stanie określić odpowiednią ilość składnika do naszego przepisu. Jest tak, bowiem po pierwsze – każdy produkt może mieć nieco inną objętość. Nawet mąka, w zależności od typu, może nas w tej kwestii zaskoczyć! Łyżka stołowa mąki pszennej o typie 500 waży około 12 g, z kolei pełnoziarnistej o typie 1850, to około 15 g. Dla pełnego zobrazowania tego zagadnienia zauważmy, że umieszczając w tej samej miarce mleko, okaże się, że waży ono zaledwie 10 g. Właśnie dlatego każdy zaawansowany kuchmistrz i wirtuoz cukiernictwa wie, że miarki tego typu nie są dokładne. Kolejny element, który sprawia, że wskazana przez łyżeczkę stołową ilość gram niezbędnych do danej receptury jest nieprecyzyjna, związany jest już z samą specyfikacją naszego narzędzia. Mówią oględnie – sztućce nie są przecież sobie równe. Łyżki mogą zatem różnić się między sobą wielkością i głębokością, a to z kolei ma bezpośrednie przełożenie na efekty pomiaru.

Akcesoria kuchenne przydatne w każdym domu

Bez względu na poziom zainteresowania tematem gotowania lub pieczenia, w wyposażeniu każdej kuchni warto umieścić akcesoria, które ułatwią nam proces przygotowywania najróżniejszych pyszności. Wiedząc już, że wszelkiego rodzaju miarki, takie jak pojemniki i łyżki, nie są najdokładniejsze, nasuwa się pytanie – czym ważyć składniki? Odpowiedź jest bardzo prosta! Wagi kuchenne to poręcznej wielkości sprzęty, które przydadzą się każdemu. Z ich pomocą perfekcyjnie odmierzymy ilość określonego składnika niezbędnego do wybranego przepisu – bez względu na jego formę. Do wyboru mamy warianty cyfrowe i klasyczne oraz takie, które w swej budowie mają już umieszczony pojemnik. Obecnie zdecydowanie królują modele z wyświetlaczem LCD. Ich ogromną zaletą jest fakt, że zajmują bardzo mało miejsca, gdyż zasilanie oparte jest na niewielkiej baterii. Nowoczesne opcje coraz częściej oferują nam również dodatkowe udogodnienia, takie jak np. licznik kalorii. Wybór konkretnej wagi kuchennej warto dostosować do swoich potrzeb. W większości domów sprawdzi się najprostszy model niezawierający dodatkowych funkcji.

Zdj. główne: Sharon McCutcheon/unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.