Zaparowane szyby – większość z nas ma z nimi do czynienia. Przyczyny problemu mogą być różne – od uszkodzeń i problemów w konstrukcji okien, po czynniki nieco bardziej prozaiczne i prostsze do zażegnania. Dlaczego para pojawia się na oknach oraz jak się przed nią uchronić? Poniżej opisujemy wspomniane zagadnienia w sposób jasny i klarowny – zachęcamy do lektury!
Spis treści:
Zaparowane okna w domu – główne przyczyny
Zaparowane szyby to zjawisko bardzo powszechne i najczęściej nie jest ono wywoływane przez problemy z oknami. Kluczową przyczyną, bardzo intuicyjną, jest zbyt duża wilgotność powietrza w domu. Różnica temperatury pomiędzy wnętrzem mieszkania oraz dworem sprawia, że woda skrapla się i gromadzi na szybach. W wyniki tego zjawiska tworzą się nieestetyczne zacieki, a także pojawia się efekt zaparowanego okna. Powodów dużej wilgotności może być z kolei kilka:
- zbyt słaba wentylacja – czystość klatek wentylacyjnych wpływa na efektywność przepływu powietrza. Cyrkulacja może zostać utrudniona przez zbyt dużą ilość zabrudzeń w tym obszarze, a nieodpowiednia wentylacja poszczególnych pomieszczeń to prosta droga do zaparowanych szyb;
- parujące pranie – w okresie jesienno – zimowym pranie najczęściej suszone jest w domu. Klasyczne suszarki stojące sprawiają, że wilgoć uchodząca ze świeżo wypranych ubrań nie znika. Zamiast tego przenosi się do wnętrza domu, a w konsekwencji zwiększa ogólną wilgotność powietrza;
- gotowanie – w czasie obróbki termicznej posiłków uwalniamy ogromne ilości wilgoci. Jest to nieuchronny skutek gotowania, który również przyczyna się do zwiększenia ilości drobinek wody w powietrzu.
Zaparowane okna w domu po nocy? Zjawisko to jest szczególnie nasilone w okresie zimowym. Przyczyna jest bardzo prosta i wynika z różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem domu a środowiskiem zewnętrznym. Im większa jest rozbieżność, tym silniejszy jest efekt skraplania się drobinek wody oraz osadzania ich na szybach.
Co zrobić, żeby szyby nie parowały?
Ciągłe zacieki i zaparowane okna to problem, który nie zawsze jesteśmy w stanie wyeliminować, jednak z całą pewnością możemy nieco ograniczyć negatywne skutki tego zjawiska. W tym celu nie zapominajmy o uruchomieniu okapu za każdym razem, gdy przygotowujemy posiłki wymagające obróbki termicznej z użyciem wody. Urządzenia tego typu skutecznie wyłapują zapachy i znaczną część pary wodnej uwalniającej się w czasie gotowania. Dzięki wykorzystaniu pochłaniaczy możemy liczyć nie tylko na zmniejszone ryzyko zaparowania powierzchni szklanych, ale również zachowanie świeżości w całym domu!
Kolejnym sposobem na zminimalizowanie efektu zaparowanych szyb jest częste wietrzenie domu. Zapewnienie efektywnej cyrkulacji powietrza to podstawa! Codzienne otwieranie okien sprawia, że błyskawicznie pozbywamy się nadmiernej wilgoci. Problem pojawia się jednak w sytuacjach, kiedy za oknem pada deszcz. Oczywiście nawet w takiej sytuacji wietrzenie wciąż może okazać się zbawienne, jednak istnieje urządzanie, które może pomóc nam w takich przypadkach. Osuszacz z łatwością wyłapuje nadmiar osadzonej w powietrzu wody. Jeśli w naszym domu efekt zaparowanych okien jest bardzo nasilony, to sprzęt tego typu zdecydowanie jest opcją wartą rozważenia!
Wilgotność powietrza – wróg czy przyjaciel?
Ograniczanie nadmiernej wilgotności to kluczowy element walki z zaparowanymi szybami. Pamiętajmy jednak, że drobinki wody unoszące się w powietrzu są niezbędnym elementem naszego otoczenia. Optymalny poziom wilgoci wpływa pozytywnie na komfort, a także zdrowie domowników. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy w domowym zaciszu panuje odpowiedni poziom wilgotności, to higrometr może nam pomóc w rozwikłaniu tej zagadki. Optymalna wartość procentowa kształtuje się w przedziale od 40 do 60%, przy temperaturze 21 stopni Celsjusza. Pamiętajmy zatem, aby podczas działań związanych z ograniczeniem zjawiska zaparowanych okien, nie przesadzić w żadną ze stron – w końcu zdrowie jest najważniejsze!
Zdj. główne: Photoholgic/unsplash.com