Brudna kanapa w sezonie letnim - jak prać

Brudna kanapa po sezonie letnim? – nasze 3 sprawdzone sposoby

Plamy na kanapie widoczne po sezonie letnim nie należą do niespodzianek. Ich obecność spowodowana jest często beztroskim stylem życia, który towarzyszy nam w tym szczególnym momencie roku. Ciągłe maratony filmowe czy imprezy w gronie przyjaciół – okazji sprzyjających zabrudzeniom jest wówczas całkiem sporo. Poniżej prezentujemy 3 sprawdzone sposoby na to, jak wyprać kanapę.

Jak wyczyścić kanapę domowymi metodami?

Domowe sposoby na czyszczenie kanapy obejmują wykorzystanie tego, co i tak zazwyczaj mamy pod ręką. Pewne produkty okazują się bowiem mieć swoje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również podczas innych czynności – w tym sprzątania. Ogromną zaletą takich środków jest przede wszystkim niska cena.  Plusem jest również to, że w porównaniu z detergentami ze sklepów, są one przyjazne dla środowiska. Co więcej, dedykowane płyny i proszki do czyszczenia mogą działać drażniąco na alergików – zwłaszcza w sytuacji, gdy na tapicerce osadzą się drobne pozostałości. Czego zatem szukać w kuchennej szafce? Na szczególną uwagę zasługują:

  • Soda oczyszczona
  • Mąka ziemniaczana
  • Oliwa z oliwek
  • Sok z cytryny
  • Ocet

Plamy na kanapie kontra mąka ziemniaczana i soda

Każdorazowe czyszczenie kanapy warto zacząć od odkurzenia jej powierzchni. W ten sposób pozbędziemy się powierzchownych zabrudzeń. Etap ten jest bardzo ważny, gdyż stosowane w kolejnych częściach wcieranie mogłoby spowodować wtarcie kurzu i innych zanieczyszczeń w głąb tapicerki. Do odkurzania wykorzystajmy różne końcówki, które umożliwiają dotarcie do każdego zakamarka. Jeśli plamy na kanapie mają formę pojedynczych punktów, wówczas usuniemy je sodą oczyszczoną lub mąką ziemniaczaną. Wybrany proszek należy wetrzeć w tapicerkę z pomocą szczoteczki o delikatnym włosiu. Wprowadzanie pudru powinno odbywać się z wyczuciem. Tak zabezpieczone plamy pozostawiamy na kilka godzin, a następnie oczyszczamy odkurzaczem. Jeśli metoda okazała się zawodna, to zachęcamy do wypróbowania kolejnego sposobu.

Soda i sok z cytryny – pogromcy zabrudzeń

Domowe sposoby obejmują nie tylko czyszczenie na sucho. Jeśli mamy do czynienia z zabrudzeniami, które wniknęły głęboko w powietrznię tkaniny, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie metod bazujących na czyszczeniu na mokro. Do stworzenia skutecznego środka piorącego potrzebujemy dwóch litrów wody, soku z jednej cytryny oraz dwóch łyżek sody oczyszczonej. Namoczoną w takim roztworze szmatką przecieramy całą kanapę – miejscom z wyraźnymi zabrudzeniami należy poświęcić szczególną uwagę. Roztwór ten jest bezpieczny dla większości tkanin, jednak w razie wątpliwości proces czyszczenia lepiej zacząć od testu na mało widocznym fragmencie kanapy. Dzięki pielęgnacji całej powierzchni mebla nie tylko mamy szansę odświeżyć go, ale sprawić również, że oczyszczone fragmenty nie będą się rzucać w oczy!

Jak wyprać kanapę noszącą ślady tłustych zabrudzeń? Ten typ plam jest niestety najbardziej uciążliwy do usunięcia. Substancje bazujące na samej wodzie z pewnością okażą się zawodne. Do walki z tłustymi zanieczyszczeniami najlepiej sprawdza się roztwór octu z wodą w proporcjach 1:2, do którego dla wzmocnienia efektu możemy dodać łyżkę sody oczyszczonej. Mieszankę nakładamy gąbką bezpośrednio na plamy i delikatnie wcieramy. W przypadku tej techniki należy zwracać szczególną uwagę na to, aby nie przemoczyć tapicerki. Jeśli jednak dojdzie do takiej sytuacji, to nadmiar płynu należy odsączyć czystym ręcznikiem papierowym.

Plamy na kanapie skórzanej – czym się ich pozbyć? Przedstawione powyżej sposoby dedykowane są do mebli tapicerowanych klasycznymi tkaninami – nie należy ich stosować na kanapy pokryte skórą lub eko skórą. W przypadku tych wyjątkowych materiałów postępowanie jest nieco inne. Jednak także tutaj niezastąpionym składnikiem okazuje się ocet, w nieco zaskakującym towarzystwie – oliwy z oliwek. Składniki połączone w proporcjach 1:1 przelewamy do butelki z atomizerem. Pamiętajmy, aby w celu dokładnego wymieszania wstrząsnąć pojemnikiem przed każdym użyciem. Tak powstałym środkiem spryskujemy całą tapicerkę, a następnie przecieramy ją z pomocą czystej ściereczki. Ocet znakomicie usuwa zabrudzenia, z kolei oliwa z oliwek natłuszcza i impregnuje skórę, chroniąc ją przed kolejnymi zabrudzeniami.

Zdj. główne: Taisiia Shestopal/unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.