Jak urządzi jeden pokój dla rodzica i dziecka

Jak urządzić jeden pokój dla rodziców i dziecka

Pojawienie się w domu noworodka jest niewątpliwie wspaniałym i pełnym radości wydarzeniem. Jednak wraz z nim, ukazują się także nowe problemy, z którymi trzeba się jak najszybciej zmierzyć. W poniższym tekście przyjrzymy się kwestii tego, jak urządzić jeden pokój dla rodziców i dziecka tak, aby był on komfortowy dla wszystkich. Zdradzamy, że wbrew pozorom, nie jest to efekt ciężki do osiągnięcia!

Pokój dla niemowlaka

Najważniejszym meblem zarówno dla dziecka, jak i rodziców, jest wątpienia odpowiednie posłanie. Dziecięce kołyski są konstruowane tak, aby zapewniać maluchom bezpieczeństwo w czasie snu i zabawy. Ich kluczową wadą są jednak bardzo duże gabaryty. Aranżację pokoju dla niemowlaka i opiekunów powinny skupiać się właśnie wokół miejsca spoczynku. Obok łóżka rodziców musi znaleźć się leżanka dla dziecka. Taka lokalizacja umożliwi bezproblemowe dojście do pociechy np. w przypadku płaczu – bez względu na porę dnia lub nocy. Co więcej, umiejscowiona w tym miejscu, daje komfort psychiczny zarówno rodzicom, jak i samemu maluchowi, który czuje obecność opiekunów. Pokój niemowlaka ciężko wyobrazić sobie również bez odpowiedniego miejsca do przewijania. Wiele osób używa w tym celu łóżka, jednak ze względów higienicznych, nie jest to najlepsze rozwiązanie. Jeśli nasza sypialnia jest mała, to dobrym pomysłem może okazać się przewijak podwieszany lub montowany wewnątrz szafy. Składana konstrukcja nie zajmuje dużo miejsca, przez co może być umiejscowiona niemal wszędzie!

Pokój i dla rodzica

W czasie projektowania wspólnej sypialni nie możemy zapominać o komforcie dorosłych. Potrzeby malucha są bardzo ważne, jednak sypialnia to wnętrze, które musi gwarantować wszystkim doskonałe warunki do wypoczynku. W końcu udany nocny spoczynek to pewność energii do wyzwań dnia kolejnego! Ciekawe pomysły na urządzenie pokoju malucha i rodzica to wspomniane już m.in. „ukryte” przewijaki, które pozwolą w sprytny zachować nieco bardziej osobisty charakter sypialni. Do innych funkcjonalnych rozwiązań, które warto rozważyć na etapie projektowania pokoju, należą szafy wyposażone w przesuwne drzwiczki. Ich konstrukcja pozwala na zaoszczędzenie nieco miejsca wokół mebla, co jest szczególnie istotne, jeśli mamy do czynienia z małym pomieszczeniem. Warto podkreślić, że najbardziej pożądane byłoby stworzenie osobnego kącika dla dziecka, jednak nie każdy z nas ma takie możliwości. Mimo to, przy odpowiedniej organizacji i układzie wyposażenia, mamy szansę stworzenia pokoju funkcjonalnego, ale także stylowego.

Ozdoby do pokoju dziecięcego – kompromis w aranżacji

Jak wiemy, każde dziecko potrzebuje w swoim otoczeniu ozdób, które ułatwią mu właściwy rozwój. Oczywistym wyborem do pokoju niemowlaka są wiszące karuzele wyposażone w ozdoby o najróżniejszych kształtach. Liczne pluszaki, którymi często obdarowywani są świeżo upieczeni rodzice, również lokalizowane są w łączonej sypialni. Naszym zdaniem wszelkie zabawki tego typu warto jednak przechowywać w innych pokojach lub w zamkniętych szafkach. Na początku, kiedy niemowlak jest zainteresowany wyłącznie najbliższym otoczeniem, zdobienie dalszych obszarów nie jest bowiem konieczne. Ukochane przez dziewczynki lalki oraz pobudzające wyobraźnię chłopców autka, mogą zatem spokojnie zostać złożone do odpowiedniego pojemnika. Pozwoli to zarówno na zaoszczędzenie miejsca, jak i utrzymanie sypialni w czystości. Co więcej, ograniczając liczbę typowo dziecięcych elementów w otoczeniu, mamy okazję wciąż cieszyć się uniwersalnym charakterem naszego pokoju wypoczynkowego.

Sypialnia dla niemowlaka i rodziców

Właściwie rozplanowany pokój dla niemowlaka w sypialni rodziców może wciąż dawać nam spełnienie zarówno w kwestii estetycznej, jak i funkcjonalnej. Przemyślana przestrzeń jest kluczem do sukcesu. Właśnie dlatego etap projektowania otoczenia jest tak bardzo istotny. Nie zapominajmy jednak, że na rynku istnieją tysiące elementów wyposażenia i dodatków, które mogą ułatwić nam osiągnięcie pożądanego efektu. Co więcej, coraz częściej meble dedykowane dla dzieci są projektowane tak, aby pasowały również do przestrzeni dorosłych. Jeśli decydujemy się na ich wykorzystanie, to pamiętajmy, że kolorowe akcesoria pozytywnie wpływają na rozwój dziecka. Właśnie dlatego muszą znaleźć się w jego otoczeniu. Nie chodzi jednak o to, aby dominowały – wystarczy bowiem, aby maluch mógł po prostu cieszyć się ich widokiem!

Zdj. główne: Mael BALLAND/unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.